sakarya haberlerikarasu haberlerikarasu hamle gazetesikarasu hava durumu
DOLAR
32,3565
EURO
34,4292
ALTIN
2.435,74
BIST
9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya
Açık
28°C
Sakarya
28°C
Açık
Pazartesi Az Bulutlu
32°C
Salı Çok Bulutlu
28°C
Çarşamba Az Bulutlu
24°C
Perşembe Çok Bulutlu
19°C

CHP ADAPAZARI İLÇE BAŞKANLIĞINDAN KADIN VE ÇOCUKLARA ÖZEL ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Cumhuriyet Halk Partisi Adapazarı ilçe başkanlığı AKM önünde basın açıklaması gerçekleştirdiler. Deprem bölgesinde yaşayan kadınların taleplerinin giderilmesi gerektiğine dikkat çekildi. Basın açıklamasını ilçe başkanı Ayşe Füsun Çetin gerçekleştirdi.

CHP ADAPAZARI İLÇE BAŞKANLIĞINDAN KADIN VE ÇOCUKLARA ÖZEL ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
21.02.2023 14:36
0
A+
A-

 

Cumhuriyet Halk Partisi Adapazarı ilçe başkanlığı AKM önünde basın açıklaması gerçekleştirdiler. Deprem bölgesinde yaşayan kadınların taleplerinin giderilmesi gerektiğine dikkat çekildi. Basın açıklamasını ilçe başkanı Ayşe Füsun Çetin gerçekleştirdi.

CHP Adapazarı İlçe Başkanlığı’nın açıklaması şu şekilde; 

”DEPREM BÖLGESİNDEKİ KADIN VE ÇOCUKLAR İÇİN ÖZEL ÇÖZÜMLER GELİŞTİRİLMELİDİR”

Tüm halkımız deprem bölgesine destek sunmak için adeta seferberlik halinde iken durumu fırsat bilip OHAL ilan eden Tek Adam Yönetimi, halkın bu dayanışma seferberliğini yok saymakta, hatta engellemeye çalışarak, halka hakaretler etmeyi tercih etmektedir.

Geçmişte Van’dan, Elazığ’dan, Marmara’dan biliyoruz ki; olağan günlerdeki eşitsizlik depremde kadınlar için olağanüstü bir sosyal afete dönüşmekte. Bugün de deprem bölgesinden aldığımız bilgiler de bu gerçekliği doğrulamaktadır.

CHP HALK PARTİSİ ADAPAZARI İLÇEBAŞKANLIĞI OLARAK İKTİDARA SESLENİYORUZ;

*Afet bölgelerinde ortaya çıkan otorite boşluğu ve kaos kolayhedef görüldükleri için kadınların yağma ve cinsel şiddet karşısında daha savunmasız kaldığı alanlardır. Bu nedenle deprem bölgelerinde kadın ve çocukların güvenliği için derhal ekstra önlem alınmalıdır!

*Deprem bölgesindeki hijyen sorunu ciddi enfeksiyon ve salgın hastalık tehlikesine işaret etmektedir. Hiç vakit kaybetmeksizin temiz su ve özel tuvalet ihtiyacıkarşılanmalıdır. Hijyen sağlayacak malzemelerin bölgeye ulaşması sağlanmalıdır.

*Devlet kurumlarının ihtiyaç listelerinde hijyenik pede değinilmediğini görmekteyiz. Derhal ihtiyaç listeleri güncellenmeli kadınların özel ihtiyaçlarının temini sağlanmalıdır kadınlarımızın acil ihtiyacı olan kişisel bakım, hijyen ve tekstil ürünleri acil ihtiyaçlar olarak tanımlanıp derhal afet bölgesine yönlendirmelidir!

*Pek çok hastanenin yıkıldığı bilgisiyle birlikte kadın doğum servislerinin hizmete kapatıldığı haberleri gelmektedir. Olağankoşullarda “en az 3 çocuk” isteyenler, cehennemine dönmüşafet bölgesinde kadınların sırtını sıvazlayıp depreme kader planı derken, bir kısım medya “ enkaz altında bebeğini emzirerek hayatta tuttu” haberleriyle iktidarın hamaset siyasetine destek vermektedir. Yandaş medyanın da gösterdiği gibi annelik enkaz altında da devam etmektedir. Ancak kadınların bugün ihtiyacı olan işe yaramaz güzellemeler değil, acil ve gerçek çözümlerdir. Gebe ve emziren kadınlar ihtiyaca göre derhal afet bölgesinden uzaklaştırılmalı, doğumlarının gerekli ve sağlıklı teçhizatın bulunduğu yerlerde yapılması sağlanmalı, süt kesilmesi ihtimali gözetilerek yenidoğan mamaları acilen tedarik edilmelidir.

* Barınma ve ısınma deprem bölgesinin en temel sorunudur.Kadınların ve çocukların güvenliği ruh sağlığıgözetilerek, barınma ve yerleşim planlamaları hiçbir kadınıaçıkta bırakmayacak şekilde yapılmalıdır!

*Sahada meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla koordineli çalışma sağlanmalıdır!

Olağan durumlardaki kadın düşmanı politikalarınız bugün yüzbinlerce kadının can güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Cinsiyetçi uygulamalara derhal son verin! Devletin, tüm kamu kurumlarını kadınların özel ihtiyaçlarına karşılamak üzere özel önlemler alacak şekilde seferber edin!

Anne babasına ulaşılamayan çocukların tarikat ve cemaatlerin kucağına itildiğine bunların çocukları alıp ülkenin farklıyerlerine götürdüklerine ilişkin haberler alıyoruz bu asla ama asla kabul edilebilir bir durum değil devletin refakatsiz kalan çocukları tarikat ve cemaatlere değil sevgi evleri başta olmak üzere devletin himaye ve gözetimine alması olmazsa olmazımızdır. Bir tek evladımızın dahi tarikat ve cemaatlerin eline bırakılmasına asla tahammülümüz yok.

Bir sözümüzde EVLAT EDİNENLE, EVLATLIK ARASINDA, EVLENME ENGELİ YOKTUR
Diyen DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞINA;

İçinizde insan olmaya dair en küçük bir sevgi, vicdan kırıntısıolmayan, kadını çocuğu her durumda yok sayan zehirli sapkın anlayışınız herkesin malumu ancak bu açıklamanız hastalıklıdüşüncelerinizi ifade etme aymazlığının çok ötesine geçmişkanunları hiçe sayan anayasal suç işlediğinizin en somut göstergesi olmuştur.

Başta Medeni Kanun’un 129/3 maddesi açıkça evlat edinen ile evlatlığın evlenmesini yasaklamasına rağmen bu vb onca bu kanunu hiçe sayan açıklamalar yapmak alenen anayasayı yok sayma girişimidir ve savcılarımızı anayasayı hedef alan bu suçunuzla ilgili gereğini yapmaya davet ediyoruz.

Başta kadınlar olmak üzere tüm halkımız, depremin ilk anından bu yana emsalsiz bir dayanışma örgütlüyor. Halkımız pek çok örgütün çağrılarına uyarak kadınların özel ihtiyaçlarını gözeterek bölgeye destek oluyor. Biz bu dayanışmayı örgütlemekten vazgeçmeyeceğiz, siz bu desteğe köstek olmaktan vazgeçin!

Tüm halkımızı, tüm kadınları, kadın örgütlerini Deprembölgesinde de Kadınların özel ihtiyaçlarının karşılanması için, depremin vurduğu kadınların cinsiyetçi uygulamalarla da mağdur edilmesine karşı çıkmaya çağırıyoruz.

İktidarın not ettiği gibi biz de Yaşadıklarımızı asla unutmamak, unutulmasına izin vermemek için kadınların ve çocukların yaşadıklarının notunu tutuyoruz.

Evlatlarını kaybedenlerin acısını, günlerdir çocuklarının akıbetini öğrenmeye çalışan insanların çaresizliğini, çocuklara sağlamadığınız her türlü hizmeti, çocuklarımızdan çaldığınız geleceği kader diye örtemeyeceksiniz. Kadın ve Çocuklarımızın haklarının takipçisiyiz! Çocuklarımız gerici, istismarcı politikalarınızın kölesi olmasına izin vermeyeceğiz!

Geleceğimizi karanlığınıza teslim etmeyeceğiz!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.